لری پیج و سرگئی برین؛ معماران حقیقی گوگل و پدران میلیاردها جستجو.در این مقاله از سری مقالات سایت پارینا به مطالعه سرگذشت گوگل میپردازیم.روزی که استنفورد پذیرای دو دانشجوی phd شد. هرگز تصور نمیکرد که این گروه کوچک دو نفره بتوانند بسرعت دنیا را به تسخیر موتورهای جستجوگر خود دربیاورند.

تا آنجا که برند ثبت شده به دست فکر جوان آنها، تبدیل به دومین برند با ارزش دنیا شود. بله این حقیقت دارد.این گزارش رسمی “برندز” است.اوایل ۱۹۹۶، راهروهای استنفورد میزبان رویاهای دو جوانی بود که یک پروژه ی تحقیقاتی مبنی بر فرضیه ی خود کلید زدند.

حال سوال اینجاست چه فرضیه ای؟ طراحان استنفورد میخواستند فرضیه ی خود رادر یک مورد بررسی کنند.در مورد اینکه اگر موتورهای جستجو پایه و اساسشان بر روی تحلیل رابطه ی بین وب سایت ها باشد.نتیجه ی بهتری نسبت به روش های رایج و کلی آن زمان خواهد داشت را گسترش دهند.

پیشنهاد مطالعه : تکامل تبلیغات در گوگل از سال 2000 تا 2017

سرگذشت گوگل

تحصیلات دانشگاهی حتی به کار سرگذشت گوگل می آید

به عبارت دیگر آن ها به دنبال جواب یک سوال بودند.این که آیا یک موتور جست و جوگر مبتنی بر آنالیز ریاضی رابطه میان سایت های اینترنتی میتواند نتایج بهتری نسبت به تکنیک های مورد استفاده ی قبلی ارائه بدهد یا نه؟

آنها با این باور که صفحات مربوط با تعداد لینکهای بیشتر میتوانند از اهمیت بیشتری برخوردار باشند تصمیم به توسعه بخشیدن تئوری خود گرفتند.و پایه های ساخت یک موتور جستجوی اینترنتی را بنا نهادند.آنها در ابتدا نام این روش را Back Rub نامیدند به این دلیل که سیستم لینکهای قبلی و داده را چک میکرد.و اهمیت یک سایت را تخمین میزد.

گفتنی است در آن زمان یک موتور جستجوی کوچکی به نام Rank Dex با همین استراتژی کار میکرد.آنان متقاعد شدند که صفحاتی که لینکهای بیشتری از صفحات معتبر دیگر دریافت میکنند اهمیت و ارتباط بیشتری دارند.بدین گونه بود که طراحان استنفورد تصمیم گرفتند ایده، نتایج و فرضیه شان را بعنوان قسمتی از تحصیلات دانشگاه به آنهای برای موتور جستجوی خودشان انجام دهند.

سرگذشت گوگل به ۱۹۹۸ میلادی مرتبط است  

سال 1998م. برای شما یادآور چه خاطراتیست؟ شاید پررنگ ترین آن در ذهن همه ی ما جام جهانی ۹۸ فرانسه باشد اما این همه ی اتفاقات سال ۹۸ نبود.محکوم شدن رمزی یوسف به حبس ابد یا درگذشت ولادیمیر پریلاگ، کنیچی فوکویی، درک بارتون و هازل بیشوپ چهره های برجسته ی علمی که جهان شیمی را سوگوار خود کردند.

و یا فقدان اریک امبلر، آلن جی پاکولا و دیوید منرس و دیگر هنرمندان سرشناس جهان.اما، در کنار همه ی این وقایع مهم، کالیفرنیا بستر ظهور شرکتی بود که همه ی آنها را در دامنه ی خود به ثبت رساند.Google،هفتم سپتامبر ۹۸ و کالیفرنیا سه ضلع این اتفاقند.

و سرگذشت گوگل یکی از تاریخی ترین اتفاقات جهان ادامه ی آنست.
این کمپانی از همان ابتدا اعلام کرد هدفش، سازماندهی اطلاعات جهانی و ایجاد امکان دسترسی ساده عموم به این اطلاعات است.

اما دقیقا کجا؟

تصورش را هم نمیکنید اگر بدانید کمپانی گوگل کار خود را در چه فضایی شروع کرد و سرگذشت آن از کجا آغاز شد.گاراژ خانه سوزان وژکیکی، یکی از دوستان طراحان استنفورد در Menlo Park کالیفرنیا پذیرای موسسان جوان این کمپانی بود.اتفاقی که ثابت میکند پرورش فکرهای بزرگ، محتاج دامان گسترده نیست.

اما با کمتر از گذشت یکسال در فوریه ی سال ۱۹۹۹ این کمپانی به دفتری در University Avenue 165 در پالوآلتو منتقل شد و در آنجا کارش را دنبال کرد.اما University Avenue خانه آخر گوگل نبود.در مرور سرگذشت گوگل خاطرنشان میکنیم از سال ۲۰۰۶ تا کنون مقر اصلی این کمپانی Mountain View کالیفرنیاست و نام مستعار آن Google Plex میباشد.

رفاه کارمندان گوگل دوپلکس 

وجه تسمیه ی Google Plex عددی است حاصل از ده به توان ده به توان صد که به آن گوگل پلکس میگویند و به عدد ده به توان ده به توان ده به توان صد گوگل دوپلکس میگویند.از نظر بزرگی و امکانات به یک کمپ بزرگ تفریحی میماند.پنج کافه تریای اصلی در مجتمع اصلی گوگل وجود دارد و قرار است که چهارده کافه ی دیگر هم بیفزایند.

ناهار را در تمام آنها و صبحانه و شام در بعضی ازین کافه ها بصورت رایگان سرو میکنند.در این کافه ها روزانه چیزی در حدود هزار و پانصد تا دو هزار و سیصد صبحانه و ناهار و شبها ششصد تا هشتصد شام را بصورت رایگان سرو میکنند.و ۸۵ درصد از کارمندان گوگل در آنها حضور می یابند و معمولا هم حدود ۱۲۵ درصد غذا فراهم میکنند.

در Google Plex تمام غذاها و امکانات ورزشی،پزشکی،مهد کودک و… برای کارمندانش کاملا رایگان است.به هنگام صرف نهار همه کارمندان گوگل در کنار یکدیگر مینشینند و تجربه ها و پروژه هایشان را با هم در میان میگذارند.

استراحت ابتکاری در مسیر سرگذشت گوگل

این شیوه ی وقت گذراندن باعث میشود که همه از پروژه های آتی گوگل با خبر شوند و کمتر کسی است که بی خبر از تجارب و پروژه های دیگران باشد.گوگل سالهاست که از یک تکنیک تشویقی تحت عنوان ” استراحت ابتکاری ” بهره میبرد.

به این معنی که این کمپانی به کارمندانش اجازه میدهد تا ۲۰ درصد از وقت کاری روزانه شان و یا یک روز کامل در هفته را به پروژه ها و برنامه های مورد علاقه ی خود میپردازند.که البته هیچ ربطی به شغلشان ندارد اختصاص بدهند.

تا فکرشان باز و رابطه شان با دنیای غیر کامپیوتری افزایش یابد.در کنار اینها مهندسین گوگل اجازه دارند در ساعات کاری هر وقت که دوست دارند کمی چرت بزنند. تا مغزشان فرصت بیشتری برای مرور و تفکر کسب کنند.

گوگل چه امکاناتی برای کارمندان بانوی خود قائل میشود؟

در مقایسه با بسیاری از شرکت ها که پس از بچه دار شدن،تنها شش هفته به مادران مرخصی میدهند و گاهی به همین میزان به پدرها، در گوگل اوضاع متفاوت است.شش هفته مرخصی با حقوق برای پدران و هجده هفته مرخصی با حقوق برای مادران قابل توجه است. به این معنا که این قوانین شرایط کارمندان گوگل را نسبت به کارمندان دیگر کمپانی ها در جایگاه بهتری قرار میدهد.

علاوه بر همه ی اینها گوگل پاداشی را بعنوان پاداش بچه دار شدن به کارمندانش در نظر میگیرد.همچنین گوگل برای کارمندان بانویش به هنگام حاملگی تا ۷۵ درصد از حقوق آنها را می پردازد.و از سالها پیش این کمپانی خدمات رایگان برای نگهداری از کودکان در محل کار را فراهم کرد.

بطور کلی کار کردن در گوگل بیشتر شبیه زندگی غیر رسمی در محیط دانشگاه و خوابگاه های دانشجویی است.چرا که افزون بر اینها گوگل هر روز کارمندانش در Mountain View Campus را رایگان به محل کار منتقل میکند که البته این ترافیک زیادی در منطقه می آورد.

هر اتوبوس گوگل به سیستم وای فای مجهز است تا در طول مسیر کارمندان به کارهای خود بپردازند یا بصورت آنلاین فیلم و کلیپ تماشا کنند.اما تولد و تفریح توام با کار همه ی ماجرا نیست. روی دیگر سکه نقطه ی پایانی است بر عمر یک زندگی.

گاهی تصادفی رخ میدهد و اگر یکی از کارمندان گوگل در حین انجام وظیفه جان خود را از دست بدهد،گوگل تا ۱۰ سال نصف حقوق او را به همسرش پرداخت خواهد کرد.و تمام سهام او به همسرش میرسد.و اگر فرزندانی دارا باشد،به ازای هر فرزند ماهی هزار دلار به همسر کارمند متوفی پرداخت خواهد شد.و اما مقاله ی تالیفی ما درباره ی سرگذشت گوگل ادامه دارد.

گوگل به چه معناست؟

واژه ی گوگل Google نزدیک به واژه ی Googol است. که بوسیله ی میلتون سیروتا برادرزاده ریاضیدان بزرگ آمریکایی ادوارد کانسر در سال ۱۹۹۳ ابداع شد.تا عددی را نشان دهد که یک به دنبال آن صد صفر میباشد.در حقیقت انتخاب نام گوگل جنبه ی شعاری دارد.به این مفهوم که گوگل قصد دارد تا سرویسها،خدمات و اهداف خود را به تمام جهان گسترش دهد.

در واقع استفاده ی گوگل از این لفظ ماموریت گوگل را برای سازماندهی کردن انبوهی از اطلاعات حاضر در وب نمایان میکند.به عدد “ده به توان ده به توان صد” گوگل پلکس میگویند که نام مقر اصلی گوگل در Mountain View بر گرفته از همین عدد است.این مساله در مرور سرگذشت و پیچ و تاب های گوگل اهمیت دارد.

نحوه استخدام در گوگل:

به هنگام استخدام،یک بروشور به نام ” How to Care for Your Big,Wonderful,High-Performance Brain ” در اختیارتان قرار میدهند. به این معنا که چگونه از مغز بزرگ و فعالتان مواظبت کنید.

طراحان استنفورد با تاسیس گوگل نه تنها رویاهای خود را دنبال کردند بلکه محبوب ترین سایت اینترنتی دنیا را بنا نمودند.
موتور جستجوی گوگل به خاطر سادگی طراحی و نتایج جستجوی مرتبط با آن در میان کابران اینترنت جایگاه مستحکمی برای خود باز کرده است.

این سایت اینترنتی تا آنجا در سراسر دنیا محبوب است که شگفت زده تان میکند. سالها پیش در زبان انگلیسی فعل to google به معنای جستجو در اینترنت هم جای خود را در این زبان باز کرد.اما این اتفاق تنها به زبان انگلیسی محدود نمیشود. تا آنجا که این فعل در زبان های دیگر دنیا مشابهی پیدا کرده است.و به طراحان آن،لری پیج و سرگئی برین لقب ” پسران گوگل ” را اطلاق میکنند.

 دودل چیست؟

حتما بارها به هنگام رجوع به گوگل با تغییرات در لوگوی اصلی این سایت مواجه شده اید.کریسمس، عید پاک،سالروز تولد ابن سینا و بتهوون و صدها و صدها مناسبت دیگر که به بهانه ی فرا رسیدن آن گوگل به شیوه ی خودش اطلاع رسانی میکند.بر این مبنا در سراسر دنیا گوگل لوگوی اصلی خود را به مناسبت رویدادی که در آن تاریخ رخ داده است،تغییر میدهد.در این شرایط لوگوی گوگل را doodle می نامند.

 

 

 

در ادامه سرگذشت گوگل: 

اما دوره کردن سرگذشت گوگل فقط با خاطرات و اتفاقات خوب همراه نیست.گوگل، این شرکت موفق،در سال ۱۹۹۹ تنها چند ماه پس از تاسیس رسمی خود شکست بزرگی خورد.آن هم در شرایطی که altavista ،مشهورترین موتور جستجو نزد کاربران آشنا به دنیای نت بود.اما پسران گوگل به پای عهدی که با پدر بسته بودند ماندند و از این شکست راه موفقیت طلب کردند.

با وجود این شکست،گوگل به سرعت توانست دوباره به صورت دریچه ای جدید بازگردد و موفق شد آن کاربران را منحرف کند.تا آنجا که در مدت زمانی کوتاه این کمپانی توانست مکان خود را در University Avenue گسترش دهد.از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴ گوگل روزبروز بر ارزش سهام خود افزود و در ۲۰۰۴ اولین فروش گوگل صورت گرفت و یک ضلع جدید به حلقه ی طراحان استنفورد اضافه شد.

اریک اشمیت که این عضو جدید تا سال ۲۰۱۱ در ضلع سوم این مثلث بیشتر دوام نیاورد و در چهارم آوریل ۲۰۱۱ از مدیریت کناره گرفت.به دنبال همین اتفاق لری پیج را بعنوان مدیر عامل اجرایی گوگل انتخاب کردند.اکنون ۹۹ در صد از در آمدهای گوگل ناشی از برنامه های تبلیغاتی این شرکت است.در سال ۲۰۰۶ درآمد این شرکت را ۴۹۲/۱۰ میلیارد دلار از مجموع تبلیغات خود گزارش کرده اند.

اما به این بسنده نکردند و نوآوری های متعددی در عرصه تبلیغات اینترنتی هم داشتند که این کمپانی را در در بازار تبلیغات به یکی از بزرگترین شرکت ها تبدیل کرده است.
ادسنس و دابل کلیک دو روش دیگر از شیوه های تبلیغات در گوگل هستند.ادسنس که با هدف درآمد زایی از طریق اینترنت در سال ۲۰۰۳ توسط گوگل معرفی شده.

گوگل هم تعدیل نیرو میکند!

اولین تعدیل نیروی مهم گوگل با اخراج سیصد نفر از کارمندان دابل کلیک صورت گرفت که یک چهارم کارمندان این شرکت در آمریکا را شامل میشد.گفتنی است تبلیغات در این پایشگاه در کنار محتوایی که ارتباط نزدیکی به آن دارند،قرار میگیرند.یکی دیگر از استراتژی های مهم گوگل را در هفتمین روز از ماه می ۲۰۱۰ میلادی اجرایی کردند.

که با آپدیت های مهمی که در مورد نمای گرافیکی و بهتر شدن و کارایی های بیشتری که روبرو شد بزرگترین به روز رسانی انجامیده در تاریخ گوگل به شمار میرود.هدف بخش وبلاگ سایت پارینا از به اشتراک گذاشتن این مطالب درباره ی گوگل و سرگذشتش افزایش اطلاعات مخاطبان است.

با ما موفقید.

keyboard_arrow_up