در مقاله‌ای که در ارتباط با هزینه‌های گوگل ادوردز در سایت پارینا به نگارش درآمده بود از quality score به عنوان یکی‌‌ از عوامل مهم و تاثیرگذار در روند قیمت‌گذاری کلمات کلیدی نام برده شد که در آنجا اشاره‌ای گذرا به این مفهوم داشتیم اما در این مقاله از مقاله های قسمت بلاگ سایت تبلیغات در گوگل پارینا قصد داریم به تفصیل به این موضوع بپردازیم.

در مقاله‌ی هزینه‌های ادوردز quality score را به یک سیستم نمره‌دهی تشبیه کردیم که معلمی برای شاگردانش در نظر گرفته است. حال میخواهیم این سوال را مطرح کنیم که اگر شما جای آن معلم بودید و میخواستید پاداشی را با عنوان کم‌کردن هزینه‌ی تحصیلی سال آینده به برخی دانش آموزانتان اختصاص دهید کدام دانش آموزان را انتخاب میکردید.

بله شاید اگر‌ این شانس را به دانش‌آموزانی که معدل‌های برتر را بدست‌آورده بودند اختصاص دهید، دارای چندین جنبه‌ی مثبت باشد؛ یکی اینکه شما با این کار آنها را تشویق به ادامه‌ی راه میکنید. دوم آنکه سایرین را نیز به تلاش بیشتر برای گرفتن پاداش ترغیب میکنید و سوم آنکه باعث میشوید سال آینده هم بهترین شاگردانتان در جمع مدرسه‌ی شما باقی بمانند.

بله درست متوجه شدید گوگل نیز با طراحی سیستم کوالیتی اسکور به سادگی همین مثال به اهدافی که ذکر شد نزدیک شده است.پس درواقع کوالیتی اسکور نمره‌ایست که گوگل به سایت شما میدهد.‌ این نمره از ده محاسبه میشود و شما همیشه باید برای بهترین ها یعنی نمره‌ی ده از ده تمام تلاش خود را بکار بگیرید.

معیارهای گوگل برای تهیه‌ی این quality score چه چیزهایی است؟

در حقیقت نکته‌ای که بر هیچ‌کس پوشیده نیست این است که گوگل به منبع بزرگی از اطلاعات دسترسی دارد و به‌خوبی و توسط روبات‌هایی که در اختیار دارد میتواند میزان رابطه‌ی عنوان‌های سرچ شده و کلمات کلیدی و متن تبلیغ را ارزیابی کند.

برای quality score از عوامل مختلفی کمک گرفته میشود که شامل کوالیتی صفحات و ارتباط آن با تبلیغات ارائه شده، کیفیت متن آگهی و میزان فعالیت سایت شما در زمینه‌ی گوگل ادوردز میباشد و هرچه شما در تک‌تک این زمینه‌ها نمره بهتری کسب کنید در مجموع کوالیتی اسکور بهتری به شما تعلق میگیرد.

هدف گوگل از طراحی سیستم کوالیتی اسکور چیست؟

یکی از جنبه‌های اصلی درآمدزایی گوگل مقوله‌ی تبلیغات‌ در گوگل میباشد خصوصا که تبلیغات کلیکی برای گوگل از اهمیت ویژه‌ای از نظر اقتصادی برخوردار است. بنابراین رونق هرچه بیشتر گوگل ادز معنایش درآمد روزافزون برای گوگل میباشد.

از طرفی گوگل به‌خوبی میداند که اگر برای تبلیغات و صفحات بی‌کیفیت ارزش بالایی قائل شود اعتبار خودش را به‌راحتی از دست میدهد و مشتریانش به پلتفرم‌های دیگر کوچ خواهند کرد و این یعنی درآمدش روند نزولی به خود میگیرد. پس آنها کوالیتی اسکور را طراحی کردند تا تبلیغات و سایت‌های باکیفیت با هزینه‌ی کمتر و آسانتر به لینک‌های بالایی در سرچ گوگل دست یابند.

اگر معنای کلمه ی relevance را در دیکشنری جست‌وجو کنید ترجمه‌ی فارسی آن را، رابطه نمایش میدهد که این relevance یکی از ارکان کوالیتی اسکور به حساب می آید. به معنای رابطه‌ای که میان تبلیغ و کلمه‌ی کلیدی شما برقرار است که هرچه در این معیار نمره‌ی بهتری کسب کنید کوالیتی اسکور بالاتری از آن شما خواهد بود.

گوگل از این کوالیتی اسکور به عنوان ضریبی استفاده خواهد کرد که در قیمت پیشنهادی شما ضرب شود و امتیازی بدست می‌آید که بر اساس آن رتبه‌بندی لینک‌ها در صفحه‌ی اول سرچ گوگل انجام میشود. پس هرچه کوالیتی اسکور بالاتری داشته‌باشید تبلیغات‌درگوگل هزینه‌ی کمتری روی دستتان خواهد گذاشت.

درباره متخصیصن تبلیغات در گوگل پارینا

متخصصین گوگل ادوردز ما در پارینا همه‌روزه با بررسی قوانین بروزرسانی شده‌ی گوگل سعی بر بهبود کوالیتی اسکور سایتهایی دارند که مدیریت اکانت گوگل ادوردز آنها برعهده‌ی ماست. این کار با تکیه بر بررسی کلمات کلیدی و ارزیابی آنها و بهبود متون تبلیغات و ارائه‌ی پیشنهادهایی جهت اصلاح وضعیت سئوی سایتهای مورد نظر صورت میگیرد.

ما تمام تلاش خود را در جهت بهبود ارائه‌ی خدماتمان و افرایش آگاهی‌رسانی به شما همراهان گرامی به کار گرفته‌ایم چراکه به‌خوبی بر این نکته واقفیم که بهبود هرچه بیشتر کیفیتمان تضمین‌کننده‌ی تداوم رابطه با مشتریانمان میباشد و ما سعی میکنیم که روند رو به پیشرفت خود را همیشه حفظ کنیم.

 

با ما موفقید.

keyboard_arrow_up