موضوع http و https در تبلیغات در گوگل این روزها توجه بسیاری از کاربران گوگل را به خود جلب کرده اند زیرا دپارتمان تبلیغات در گوگل اعلام کرد که تمامی وبسایتها با پروتکل http بایست به پروتکل https تغییر یابند .

پروتکل http و https یعنی چه؟

پروتکل http مخفف Hyper Text Transfer Protocol است که در انتقال داده ها بسیار آسب پذیر است چرا که رمزنگاری نشده. همچنین از امنیت کافی برخوردار نیست و در مقابل پروتکل https پروتکل پیشرفته http است که رمز نگاری شده و در انتقال داده ها از امنیت کافی برخوردار میباشد.

خبرها حاکی از آن است که گوگل از جولای 2018 سایتهایی را که با پروتکل http نمایش بگیرند را غیر امن یا همان not secure اعلام میکند. البته پیش بینی میشود از اکتبر 2018 با نسخه جدید گوگل کروم، احتمالا گوگل به کاربر هایی که سایتهای با پروتکل http را جستجو میکنند، خطای not secure  یا همان غیر ایمن را نمایش خواهد داد.

در این راستا گوگل به کاربران خود در تبلیغات در گوگل نیز هشدار داده است تا جولای 2018 تمام سایتهایی که بر اساس http پایه گذاری شده اند، لینک خود را تغییر دهند. کاربران میبایست از پروتکل های https  استفاده کنند چرا که این پروتکلها از نظر گوگل کروم داری امنیت کافی نیستند. در حال حاضر هم با علامت not secure یا غیر امن نمایش داده میشوند.

بنابراین انتظار میرود در آینده ای نه چندان دور گوگل در تبلیغات گوگل ادوردز این گونه سایتها با پروتکل http را مورد تایید قرار ندهد. پس بهتر آن است که صاحبان سایتهای http هر چه سریع تر برای این تغییر اقدام نمایند. https یک استاندارد دقیق رمزگذاری شده ایمن برای انتقال داده ها میباشد.

گوگل در اقدامی برای حمایت از https و برتری آن نسبت به http، رنک و رتبه سایتهای https در نتایج سرچ ارگانیگ در صفحات گوگل را بالاتر از رتبه سایتهایی http  قرار میدهد. که این قطعا در زمینه سئو این اقدام قابل تامل خواهد بود.با ادامه مطلب در بخش بلاگ سایت پارینا همراه ما باشید.

http و https

حال چگونه http را به https تغییر دهیم؟

ایمن کردن وبسایتها توسط https ساده و بعضا رایگان میباشد. به عنوان مثال مرکزگروه پژوهش ایمنی اینترنت (ISRG) برای کاربرهای خود امکان تهیه  SSL  رایگان را فراهم کرده است. گوگل تصمیم گرفته که در نسخه 68 مرورگر گوگل کروم که در جولای 2018 رونمایی میکند، در صورت بازدید از سایتهای http  از برچسب not secure استفاده کند. با این اقدام به مخاطب اعلام میکند که این سایتها از امنیت کافی برخوردادر نمیباشند. و این علامت کاربرها را از استفاده از این نوع سایتها بازخواهد داشت.

تبلیغات در گوگل و https

امنیت شخصی کاربران برای گوگل و یا هر کسی که در حوزه بیزینس آنلاین مشغول به فعالیت است، از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد. https  یک پروتکل ایمن است که با انتقال داده ها به صورت رمزگذاری شده بین مروگر و سرور وبسایتها، به شما کمک میکند تا از اطلاعات مشتریان خود محافظت کنید. دپارتمان تبلیغات در گوگل به شما پیشنهاد میدهد (حتی در بعضی موارد شما را ملزم میکند) که از پروتکل https  به جای پروتکل http  استفاده کنید. دلیلش هم اینست که از اطلاعات حیاتی و مهم وشخصی مشتریان خود محافظت کنید.

چرا https؟

حفظ حریم خصوصی مشتری نگرانی اصلی برای کسب و کار شما و تبلیغات در گوگل است. به همین است که گوگل کروم تمام صفحات http را نا ایمن نشان میدهد و در صدد رفع این مشکل از ماه جولای 2018 فرایند حمایت همه جانبه از https  آغاز میشود.

https فن آوری هایی را فراهم میکند که سرعت تجربه کاربر را افزایش میدهد. پروتکل های پیشرفته جدید با عملکرد بسیار بالا، مثل http نیاز به https دارند. بواقع به همین دلیل است که 81 سایت از 100 وبسایت برتر در مرورگرها از https به صورت پیش فرض استفاده می کنند.

همچنین ردیابی موازی پیشرفت سرعت در تبلیغات در گوگل نیازمند آن است که تمام URL  های اندازه گیری کلیک ها (پروتکل های موجود در فیلد ردیابی URL) از https استفاده می کنند. از 3 اکتبر 2018 ردیابی موازی تنها روش اندازه گیری کلیک ها خواهد شد. به همین دلیل تمام  URLهای ردیابی باید از https استفاده کنند.

هنجارهای وب

با توجه به مزایای امنیتی و عملکرد مرتبط با استفاده از https این پروتکل تبدیل به استاندارد جهانی در وبسایتها شده است. نحوه بررسی اینکه آیا سایت شما از https  پشتیبانی میکند یا خیر اینگونه است که باید وبسایت خود را در یک مرورگر کروم باز کنید و ببینید کدام یک از شرایط زیر به شما اعلام میشود.

1- اگر نماد قفل سبز را در سمت چپ URL مشاهده کردید وبسایت شما از https استفاده میکند.

2- اگر قفلی ظاهر نمی شود دوباره سعی کنید که https را به جای http وارد کنید اگر صفحه ای بارگذاری نشود، سایت شما https را پشتیبانی نمی کند. اگر سایت شما https را دنبال نمیکند با وبمستر و یا طراح سایت خود تماس بگیرید تا این تغییرات خواسته شده از سوی گوگل را برای شما انجام دهند.

 

با ما موفقید.

keyboard_arrow_up