مایکروسافت ؛ شاید وقتی مدیر مدرسه تصمیم گرفت صندوقی را برای جمع آوری پول برای اجاره ی یکسال کامپیوتر PDP ساخت شرکت DEC بنا نهد تصورش را هم نمی کرد شاگردان مدرسه اش پل آلن و بیل گیتس شوند.امیدواریم از خواندن این مقاله سایت تبلیغات در گوگل پارینا لذت ببرید.

شاید بتوان نحوه ی شکل گیری مایکروسافت را در چند کلمه توضیح داد .مدیر مدرسه ،کامپیوتر PDP بیل گیتس و پل آلن و انفجاری که مایکروسافت نام گرفت.آری آن کامپیوتر مسیر زندگی آن دو دوست قدیمی را دگرگون کرد.آنها دیوانه ی برنامه نویسی شدند .اما این دیوانگی کافی نبود آنها نیاز به یک تماس تلفنی داشتند.

این تماس را اِد رابرتز مهندس بازنشسته ی نیروی هوایی آمریکا که خالق رایانه Altai بود گرفت پل آلن به عنوان شبیه ساز و بیل گیتس به عنوان مترجم استخدام شدند.کریسمس ۱۹۷۵ بابانوئل برای بیل گیتس و پل آلن تنها یک هدیه گرفته بود،مایکروسافت.تولد مایکروسافت بهترین اتفاق ۱۹۷۵ برای آنها بود .

و تمام تمرکزشان را روی موفقیت این برند نوپا گذاشته بودند و شعارشان این بود《یک رایانه روی هر میز و در هر خانه که نرم افزار های مایکروسافت را اجرا کند》.با ادامه مطلب در بخش بلاگ سایت پارینا همراه باشید.

سیستم عامل داس

در دهه ۸۰ میلادی سیستم عامل داس را روانه بازار کردند .DOS یا داس که سرواژهٔ «Disk Operating System» است به دسته‌ای از سیستم عامل‌های مرتبطی اطلاق می‌شود که برای کامپیوترهای سازگار با آی‌بی‌ام طراحی شده بودند.پس با پیشرفت روز افزون سهام شرکت رو به افزایش گذاشت .

آنها روز به روز به اهداف خود نزدیکتر میشدند و زمینه ی فعالیت خود را علاوه بر سیستم های عامل و نرم افزار ها به پشتیبانی شبکه تلوزیونی MSNBC ، سایت MSN ، تولید سخت افزار های رایانه و کنسول های بازی  X_BOX گسترش دادند .با وجود این‌که این سیستم عامل‌ها، توانمندی مشترک بسیاری را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، اما یکسان نیستند.

یعنی برنامه‌هایی که روی یکی از آن‌ها اجرا می‌شود ممکن است روی دیگری اجرا نشود. (سازگار یا غیرسازگار میباشند)افزون بر سیستم‌هایی با معماری x86، سیستم‌های دیگری نیز از سیستم عامل‌هایی همانند DOS استفاده می‌کنند و معمولاً نیز در بخشی از نام آن‌ها DOS وجود دارد.

در کانتکست آن معماری‌ها، آن‌ها در بسیاری از موارد داس خوانده می‌شوند.برای نمونه این موارد AmigaDOSAMSDOSANDOS, Apple DOSAtari DOSCommodore DOS از این گونه سیستم عامل‌ها هستند.

تجربیات بیل گیتس از مایکروسافت

هر چند مایکروسافت همواره در زمینه ی انحصار طلبی مورد انتقاد بوده ولی در سال ۲۰۰۵ نزدیک به ۶.۲میلیارد دلار را برای تحقیق و توسعه اختصاص داد و گیتس هم کتاب Business@the speed though را در راستای تاثیر کامپیوتر بر تجارت و کسب و کار نوشت .

او پیش تر در سال ۱۹۹۵کتاب The road ahead را نوشت که برای هفت هفته ی متوالی در رتبه ی اول در روزنامه ی نیویورک تایمز قرار داشت .قرن بیستم به پایان رسید .شاید برای همه فقط یک تغییر قرن بود ولی برای مایکروسافت نه .رئیس گیتس دیگر پشت میز مدیرعاملی نبود .استیو بالمر به مدیر عاملی مایکروسافت رسید ولی بیل گیتس هم چنان به عنوان مدیر ارشد اجرایی به کار خودش ادامه داد.مایکروسافت به رشد خودش ادامه داد .

محصولات جدید ،ایده های جدید ،اموال جدید و یک دنیای جدید رول تجربه کرد .اما همه جای این قصه شیرین نبود روزهای تلخ ،دادگاه های بین المللی ،جریمه های سنگین و… همه ی این ها جزئی از مایکروسافت است .مایکروسافت با همه سختی ها مایکروسافت است .میتوان آنرا به کودکی تشبیه کرد که زمین میخورد پایش هم زخم میشود ولی فراموش نکنیم او در سن رشد است زخم هایش زود خوب میشوند.

زمانی که اولین کنسول بازی خود را برای رقابت با sony وارد بازار کرد شکست سنگینی را متحمل شد ولی او در سنین رشد خود به سر می بُرد و در سال ۲۰۰۵ بود که X_BOX360 را روانه بازار کرد که بسیار کامل تر و قابل اتکاتر از اولین کنسول بازی اش بود .

او تازه از راه رفتن خوشش آمده بود پس X_BOX ONE را به مشتریانش عرضه کرد.ببگذارید به اشتباه خودم در ابتدای متن مبنی بر عدم آگاهی مدیر بر توانایی های شاگردانش اعتراف کنم .او مدیر باهوشی بوده؛ او میدانسته که بیل،گیتس است .امیدواریم این مقالات در بخش بلاگ سایت پارینا برایتان سودمند باشد.

با ما موفقید.

keyboard_arrow_up